وام اجاره و هر آنچه راجع به آن باید بدانید

براساس تازه ترین برنامه حمایتی دولت، قرار است وام اجاره (ودیعه) با سقف ۵۰ میلیون تومان و نرخ سود ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت شود.

باربری تهران

به گزارش کاماپرس، دولت در دومین طرح حمایتی خود از مستاجران پس از شیوع کرونا در کشور، اقدام به پرداخت وام ودیعه می کند و با توجه به اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهوری در هیات دولت، این تسهیلات برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون، مستاجران شهرهای بزرگ وام ۳۰ میلیون و خانوارهای اجاره نشین در سایر شهرها تا سقف ۱۵ میلیون تومان خواهد بود.
این تسهیلات یکساله و با نرخ سود ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت می‌شود و مستاجران با دریافت این تسهیلات، ماهانه سود پیش بینی شده را به بانک پرداخت می‌کنند و پس از طی دوره اجاره یکساله، اصل مبلغ به بانک بازگردانده می‌شود.

چه مستاجرانی نمی توانند وام اجاره بگیرند؟

پنج گروه کلان از مستاجران از دریافت تسهیلات ودیعه محروم هستند،گروه نخست مجموعه کلانی از مستاجران را شامل می‌شود که اگرچه دارای شغل هستند اما به دلیل بیمه‌نبودن، فاقد فیش حقوقی مشخص هستند.
دومین گروه، عمده شاغلان خدماتی هستند که به دلیل نداشتن حقوق ثابت مشخص نمی‌توانند از این نوع تسهیلات بهره‌مند شوند.
به گزارش دنیای اقتصاد، «پیک‌های موتوری» و «رانندگان آژانس‌های اینترنتی و مسافرکش‌های شخصی» هم دو گروه دیگر هستند و آخرین گروه هم دستفروش‌ها هستند که با وجود شرایط سخت اقتصادی، نمی‌توانند از تسهیلات ودیعه مستاجران برخوردار شوند.

بیشتر بخوانید

نحوه جابجایی انواع بار و اثاثیه با باربری شهران

حمل جهیزیه عروس با باربری یوسف آباد

از صفر تا 100 یک اثاث کشی با باربری تهران پارس

حمل بار در سطح شهر با کمترین هزینه با باربری پیروزی

شروط دریافت وام اجاره

شرط نخست در اولویت بودن خانوارهای اجاره‌نشین در شهر تهران و هفت کلان‌شهر دیگر کشور است.
دومین شرط رسمی بودن قرارداد اجاره میان مستاجر و موجر عنوان شده و نهایتا سومین شرط مساحت آپارتمان مورد اجاره است. براین اساس،آپارتمان‌های مورد قرارداد اجاره که تمدید یا به تازگی منعقد می‌شوند باید حداکثر ۷۵ مترمربع زیربنا داشته باشند.
البته روز گذشته هیچ یک از این شروط از سوی حسن روحانی به‌عنوان «شرایط اولیه اخذ تسهیلات ودیعه مسکن» مطرح نشد و فقط دارا بودن فیش حقوقی ثابت معیار تشخیص شناخته شد.

میزان اقساط

سطح اول که برای مستاجران تهرانی تدارک دیده شده معادل ۵۰ میلیون تومان و رقم اقساط ماهانه که مابه ازای نرخ سود تسهیلات به بانک پرداخت می‌شود، معادل ۲۹۱ هزار تومان است. در سطح دوم که برای مستاجران شهرهای بزرگ پیش‌بینی شده، مبلغ اقساط ماهانه بابت نرخ سود وام معادل ۱۷۹ هزار تومان و برای وام ودیعه ۱۵ میلیون تومانی ویژه اجاره‌نشین‌های سایر شهرها معادل ۸۳ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید

حمل انواع گاوصندق با باربری نارمک

خط ویژه تماس